Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Dzisiaj jest 23 kwietnia 2018 | Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
HEAD

Kalendarz prac rolniczych

Kwiecień

2017-03-27

W kwietniu coraz wyraźniej widać, jak budzi się przyroda. Nadeszła pora porządkowania ogrodu po zimie. Pamiętajmy, aby zbytnio nie odkrywać roślin - noce bywaja jeszcze mroźne.

Drzewa, krzewy, żywopłoty

Usuwamy zimową osłonę róż i przycinamy pędy. Sadzimy nowo zakupione róże. Krzewy powinny mieć co najmniej 3 zdrowe pędy i dobrze rozwinięty system korzeniowy. Przycinamykrzewy karłowe i półkrzewy (wrzosy, lawenda, budleja). Przygotowujemy materiał na sadzonki i sadzimy w doniczkach.


Nawozimy świeżo posadzone drzewa i krzewy i regularnie je podlewamy. Przyczepiamy do podpór nowe pędy pnączy. Sadzimy liściaste drzewa i krzewy ozdobne. Musimy je silnie przyciąć, a dookoła pnia uformować w ziemi zagłębienia w kształcie mis, przydatne do podlewania.

Sadzimy iglaki i gatunki zimozielone. Ścinamy bardzo nisko krzewy żywopłotowe kwitnące latem na pędach tegorocznych. Ściółkijemy glebę pod krzewami, zwłaszcza tymi o płytkim systemie korzeniowym. Ściółka pomoże utrzymać w glebie wilgoć i zabezpieczy korzenie przed wysychaniem.

Warzywa i rośliny sadownicze

Sadzimy cebule i ziemniaki. Wysiewamy w rzędach zioła kuchenne oraz sałatę głowiastą i roszponkę. Przez cały kwiecień możemy wysiewać rzodkiewkę: do gruntu odkrytego, przykrywanego potem włókniną lub folią perforowaną, do niskiego tunelu foliowego lub do zimnego inspektu.

Wysiewamy nasiona średnio późnych odmian marchwi oraz nasiona pietruszki, pasternaku, kopru. Później wysiewamy skorzonerę, cykorię, bób i szczaw. Wysiewamy nasiona buraków ćwikłowych w rzędach oodalonych od siebie o 20 cm, młode rośliny przerywamy, pozostawiając je w odtępach 15-centymetrowych.
Przeprowadzamy pikowanie siewek warzyw psiankowatych: pomidor, papryka. Wrażliwe rośliny okrywamy na noc włókniną. Sadzimy w gruncie przechowywane w piwnicy sadzonki krzewów porzeczek i winorośli. Hartujemy rozsadę, a następnie sadzimy ją do gruntu.

Zakładamy pryzmę kompostową. Chronimy rośliny przed chorobami i szkodnikami. Szczepimy drzewa owocowe. Sadzimy truskawki i poziomki.

Infrastruktura i narzędzia


Wykonujemy przegląd i konserwację placu zabaw dla dzieci, dokręcamy wszystkie śrubki, w piaskownicy wymieniamy piasek. Meble ogrodowe czyścimy, oliwimy zawiasy, impregnujemy olejem części drewniane i dokręcamy śruby. W razie potrzeby przerzucamy kompost zgromadzony jesienią (na pół dojrzałym kompostem możemy okryć rabaty, a dojrzały wykorzystać do donic i na rabaty podczas sadzenia roślin).

MW, Kalendarz rolników
Pogoda Warszawa z serwisu


Paliwa

Ceny paliw z dnia: 2017-03-27

E95
4,65 zł

E98
5,00 zł

ON
4,50 zł

LPG
2,21 zł

SKUPY

Ceny netto skupu z dnia: 2017-03-27

Wieprzowina

Klasa półtusz wieprzowych wg klasyfikacji EUROP
Cena zakupu wg wagi żywej
Klasa S
6,50 zł/kg
Klasa E
6,40 zł/kg
Klasa U
6,00 zł/kg
Klasa R
5,60 zł/kg

Pszenica

Przedsiębiorstwa
(pszenica konsumpcyjna)
689 zł/t
Targowiska
737 zł/t

Żyto

Przedsiębiorstwa
(żyto konsumpcyjne)
577 zł/t
Targowiska
544 zł/t
Źródło: INFORMACJA O CENACH RYNKOWYCH

Partnerzy