
Szukaj aktualności
Wyniki wyszukiwania dla frazy: eksport.




















Ułóż według:
|


Made in China - czy na pewno oznacza niską jakość?
Chińskie firmy uznały, iż warto zainwestować w polskiego rolnika. Pod koniec marca trafił do sprzedaży ciągnik firmy Dong Feng, który podzielił konsumentów. Nazwa kojarząca się z chińską potrawą, oraz fakt, iż części produkowane są w Chinach, nie przyciąga klientów. Czy słusznie?

Drób - dobra inwestycja?
Polska jest na trzecim miejscu wśród eksporterów drobiu do krajów pozaunijnych, zaraz po Francji i Holandii. Pierwsze miesiące bieżącego roku przyniosły kolejny wzrost - z miesiąca na miesiąc produkujemy coraz więcej drobiu. Czy rzeczywiście inwestycja w ten obszar produkcji jest gwarancją na sukces?

Czy Ukraina poprawi polski eksport mięsa?
Dwa dziki, u których wykryto chorobę afrykańskiego pomoru świń, zapoczątkowały drastyczny spadek w eksporcie wieprzowiny. Przez embargo Rosji, Ukrainy i Chin, eksport mięsa spadł o 20% w porównaniu do ubiegłego roku. Czy zniesienie zakazu przez Ukrainę zmieni tę sytuację?


Czy zakaz uboju rytualnego zostanie zniesiony?
Sprawa uboju rytualnego jest znana od dawna lecz wciąż aktualna. Powstał projekt obywatelskiej ustawy, która ma znieść zakaz uboju rytualnego w Polsce. 28 maja odbyło się pierwsze czytanie w Sejmie. Czy ma szansę wejść w życie?

Hodowla ślimaków i dżdżownic kalifornijskich - opłacalna?
Alternatywą dla bydła i drobiu mogą wkrótce stać się ślimaki czy dżdżownice kalifornijskie. Te pierwsze są bardzo popularne we Francji i Stanach Zjednoczonych za to dżdżownice mogą pomóc nam w prowadzeniu gospodarstwa. Czym charakteryzują się te nietypowe hodowle?

Więcej krów mlecznych!
Po latach ciągłych spadków pogłowia krów mlecznych przyszły pozytywne zmiany. Według Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa liczebność krów w Unii Europejskiej wzrośnie o około 1% co oznacza 23,5 mln sztuk w skali rocznej. Co wpłynęło na wzrost pogłowia?

Duńska firma przejmuje Sokołów
Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie przez Danish Crown spółki Sokołów. Duńska firma wykupiła udziały od wcześniejszych właścicieli - fińskiej firmy HK Scan. Wcześniej obie strony miały po 50% udziałów, od 28 maja bieżącego roku wszystkie należą do Danish Crown.

Ukraina ponownie otwarta na Polskę
10 czerwca w Kijowie odbyła się rozmowa ministra Marka Sawickiego z Ihorem Szwajką - ministrem polityki rolnej i gospodarki żywnościowej Ukrainy. Przedstawiciele obu państw doszli do porozumienia w sprawie wznowienia eksportu wołowiny i wieprzowiny z Polski. Czy to znaczy, że sytuacja na wschodnim rynku ulegnie znacznej poprawie?

Polska - lider z problemami
Już nie tylko jabłka ale również maliny, pomidory czy borówka amerykańska - to produkcje których liderem jest Polska. Ze wszystkich krajów Unii Europejskiej to właśnie Polska jest największym eksporterem produktów rolno-spożywczych. Uprawa warzyw i owoców to główne źródło utrzymania około 160 tys. gospodarstw. Jednym z głównych kierunków eksportu, poza krajami UE, jest Rosja. To właśnie ten kraj ma zastrzeżenia co do jakości naszych produktów.

Piotr Barełkowski - Owocowy sukces i problem
Od lat Polska jest liderem eksportu jabłek w UE, teraz przodujemy także w eksporcie malin, pomidorów i borówki amerykańskiej...

Drastyczny spadek eksportu wieprzowiny
Jak podaje Zespół Zagranicznych Rynków Rolnych eksport mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych z Polski poza kraje Unii Europejskiej spadł o 37,6% w okresie od stycznia do marca 2014 r. Polska może stracić ponad 220 mln euro. To kolejne skutki wstrzymania importu wieprzowiny przez Rosję i inne rynki wschodnie.

Spadek cen przetworów mleczarskich
Maj to kolejny miesiąc który przyniósł spadek cen przetworów mleczarskich. W ubiegłym miesiącu potaniały głównie tzw. przetwory stałe, w tym odtłuszczone mleko w proszku oraz masło w blokach. Przewidywane są dalsze pogorszenia w tym sektorze.

Duży popyt i wysoka podaż jabłek
Niezwykle dogodna sytuacja dla plantatorów jabłek - popyt na te owoce utrzymuje się na wysokim poziomie, produkcja również rośnie a ceny są korzystne. Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej i trzecim, po USA i Chinach, na świecie. Jeśli chodzi o jabłka tzw. przemysłowe na świecie nie ma większych producentów.

Sprzedaż cydru się potroi
Cydr podbija polski rynek. Według prognoz w tym roku sprzedaż wzrośnie potrójnie w stosunku do ubiegłego roku. Chociaż ten napój alkoholowy jest widoczny na naszym rynku od niedawna, bardzo szybko zdobywa nowych konsumentów. Czy ma szansę przebić piwo?

Borówka wysoka - wolna od chorób?
Uprawa borówki cieszy się dużym powodzeniem głównie ze względu na opłacalność. Polska jest jednym z największych eksporterów borówki wysokiej, zwanej również amerykańską, jedynie Stany Zjednoczone wyprzedzają nas w skali światowej. Niestety, z roku na rok wzrasta liczba patogenów, które atakują krzewy.

Nadchodzą trudne lata dla producentów cukru?
Od kilku miesięcy sytuacja producentów cukru nie przedstawia się zbyt pozytywnie. Nadpodaż cukru na rynku oraz ograniczenia w eksporcie to tylko niektóre czynniki które przyczyniają się do kiepskiego położenia tej branży. A następne lata przyniosą jedynie kolejne utrudnienia...

Truskawki w tym roku przynoszą straty
W tym roku truskawki są aż o 60 proc. tańsze niż w ubiegłym sezonie. Ceny nie zwracają nawet kosztów produkcji, nie wspominając o zyskach. Poza tym zebrany plon również nie zadowala, przez wysokie opady wiele owoców nie nadaje się do sprzedaży.

Konkurencyjne ukraińskie produkty?
W tym roku zostało zniesionych około 98% ceł które płacili ukraińscy producenci żelaza i stali a także produktów i maszyn rolnych. Ma to pomóc podupadającej gospodarce Ukrainy, która odwdzięczyła się m. in. znosząc embargo na polską wieprzowinę 18 czerwca, pomimo zamieszania jakie powstało wokół zarażonych ASF dzików na wschodniej granicy. Czy przyniesie to obopólne korzyści?
|
Pogoda Warszawa z serwisu
Paliwa
Ceny paliw z dnia: 2017-03-27

E95
4,65 zł

E98
5,00 zł

ON
4,50 zł

LPG
2,21 zł
SKUPY
Ceny netto skupu z dnia: 2017-03-27

Wieprzowina
Klasa półtusz wieprzowych wg klasyfikacji EUROP
Cena zakupu wg wagi żywej
Klasa S
6,50 zł/kg
Klasa E
6,40 zł/kg
Klasa U
6,00 zł/kg
Klasa R
5,60 zł/kg

Pszenica
Przedsiębiorstwa
(pszenica konsumpcyjna)
(pszenica konsumpcyjna)
689 zł/t
Targowiska
737 zł/t

Żyto
Przedsiębiorstwa
(żyto konsumpcyjne)
(żyto konsumpcyjne)
577 zł/t
Targowiska
544 zł/t