W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES. X
Dzisiaj jest 6 grudnia 2019 | Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny

Aktualności

Wierzba energetyczna - paliwo przyszłości?

2014-05-30

Coraz intensywniej szuka się alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. Jedną z nich jest wierzba energetyczna. Poza tym, że jest odnawialnym i ekologicznym źródłem energii może także przynieść spore dochody tym, którzy ją uprawiają. Jakie jeszcze zalety posiada uprawa wierzby energetycznej?

Rośnie 14 razy szybciej niż las i jest odporna na wszelkie, pogodowe zawirowania - suszę, deszcze, mróz. Jedynie pierwszy rok po zasadzeniu potrzebuje dużego nawodnienia po tym czasie wytwarza system korzeniowy, który zabezpiecza roślinę na wypadek suszy. Przed sadzeniem nie musimy orać pola, wierzba przyjmuje się praktycznie na każdym rodzaju gleby. Uprawa nie zajmuje wiele czasu ani nie pochłania niewyobrażalnych sum pieniędzy. Gdzie tkwi haczyk?

Aby uprawa wierzby energetycznej opłaciła się potrzeba kilkudziesięciu hektarów. Plony które przyniosą nam zyski możemy uzyskać nawet dopiero po 4 latach, dopiero po tym czasie uzyskujemy pełny plon. Dlatego nie jest to szybki zarobek. Drugim problemem są maszyny, które są dość trudno dostępne. Ale tak naprawdę niezbędna jest jedynie maszyna do zbioru, sadzić możemy ręcznie (oczywiście przy kilkudziesięciu hektarach to niemożliwe).

Cierpliwość może się opłacić. Jak podaje Szczukowski Stefan i Budny Janusz w "Wierzba krzewiasta - roślina energetyczna", w cyklu 3-letnim możemy uzyskać do 120 ton biomasy z hektara. Koszt wyprodukowania jednej tony wynosi 35 zł, który potem możemy sprzedać za 80 złotych.
Pogoda Warszawa z serwisu


Paliwa

Ceny paliw z dnia: 2017-03-27

E95
4,65 zł

E98
5,00 zł

ON
4,50 zł

LPG
2,21 zł

SKUPY

Ceny netto skupu z dnia: 2017-03-27

Wieprzowina

Klasa półtusz wieprzowych wg klasyfikacji EUROP
Cena zakupu wg wagi żywej
Klasa S
6,50 zł/kg
Klasa E
6,40 zł/kg
Klasa U
6,00 zł/kg
Klasa R
5,60 zł/kg

Pszenica

Przedsiębiorstwa
(pszenica konsumpcyjna)
689 zł/t
Targowiska
737 zł/t

Żyto

Przedsiębiorstwa
(żyto konsumpcyjne)
577 zł/t
Targowiska
544 zł/t
Źródło: INFORMACJA O CENACH RYNKOWYCH

Partnerzy