Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Dzisiaj jest 25 maja 2018 | Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
HEAD

Aktualności

Po co nam bioasekuracja?

2017-06-26

Często słyszy się, że gospodarstwa rolne powinny spełniać wymogi bioasekuracji czy to związanej z zagrożeniem wystąpienia choroby ASF, czy ptasiej grypy. Co oznacza bioasekuracja i czy należy ją stosować tylko w przypadku zagrożeń epizodycznych? Bioasekuracja to bezpieczeństwo biologiczne począwszy od produkcji zbóż, pasz przez hodowlę zwierząt aż do produktu spożywczego. W produkcji zwierzęcej to biologiczna ochrona stada zwierząt obejmująca działania zmierzające do ochrony stada przed czynnikami zakaźnymi. Na terenie gminy Zagórów coraz większa ilość rolników utrzymujących zwierzęta zdaje sobie sprawę z istniejących zagrożeń.Zasady bioasekuracji należy stosować poczynając od produkcji podstawowej.

Produkcja podstawowa to produkcja na poziomie gospodarstwa, czyli uprawa i hodowla a także łowiectwo i rybołówstwo. Produkty podstawowe to zboża, owoce, warzywa, zioła, grzyby, jaja, mleko, miód, jagody itp. Aby zapewnić tym produktom bezpieczeństwo należy:okresowo, w zależności od potrzeb przeprowadzać dezynfekcję pomieszczeń inwentarskich, maszyn, środków transportu i urządzeń rolniczych,używać wody pitnej lub czystej,zapobiegać aby zwierzęta ( najczęściej koty), szkodniki: myszy i szczury nie zanieczyściły produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego,zapobiegać rozszerzaniu się chorób przez zastosowanie środków ostrożności. W gospodarstwie powinno być wydzielone miejsce do składowania środków dezynfekcyjnych zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych, powinny znajdować się maty dezynfekcyjne.Wejścia do budynków inwentarskich powinny być oznakowane tablicą z napisem: ,,Osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony” Istotną zasadą bioasekuracji jest przestrzeganie kwarantanny zakupionych, wprowadzanych do stada nowych zwierząt. Kwarantanna powinna trwać ok. 4 tygodni.Ze względu na bezpieczeństwo liczba wizytujących osób powinna być ograniczona do minimum a personel obsługujący bezwzględnie powinien przestrzegać zasad bioasekuracji.Wszystkie zasady bioasekuracji mają istotne znaczenie dla uchronienia stada przed chorobami a konsekwencje ich nieprzestrzegania ponosi wielu rolników, w ty m również ci, którzy tych zasad przestrzegają.


WODR, Dixon
Pogoda Warszawa z serwisu


Paliwa

Ceny paliw z dnia: 2017-03-27

E95
4,65 zł

E98
5,00 zł

ON
4,50 zł

LPG
2,21 zł

SKUPY

Ceny netto skupu z dnia: 2017-03-27

Wieprzowina

Klasa półtusz wieprzowych wg klasyfikacji EUROP
Cena zakupu wg wagi żywej
Klasa S
6,50 zł/kg
Klasa E
6,40 zł/kg
Klasa U
6,00 zł/kg
Klasa R
5,60 zł/kg

Pszenica

Przedsiębiorstwa
(pszenica konsumpcyjna)
689 zł/t
Targowiska
737 zł/t

Żyto

Przedsiębiorstwa
(żyto konsumpcyjne)
577 zł/t
Targowiska
544 zł/t
Źródło: INFORMACJA O CENACH RYNKOWYCH

Partnerzy