Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Dzisiaj jest 23 kwietnia 2018 | Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
HEAD

Aktualności

Sucha zgnilizna kapustnych w zachodniej Polsce

2017-03-31

To jedna z najbardziej rozpowszechnionych i najgroźniejszych chorób rzepaku w Polsce i na świecie. Sucha zgnilizna rozwija się przez cały okres wegetacji rzepaku. Obecnie stężenie zarodników workowych w powietrzu jest najwyższe w zachodniej części kraju. Jak chronić plantację?

Źródło: SPEC

Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu należy podjąć na podstawie wcześniejszej lustracji. Wiosną należy zwalczać chorobę w fazie BBCH 31‑39 (czyli odtworzenie przemarzniętej rozety liściowej do 7 i więcej międzywęźli) - gdy na plantacji występuje 10‑15% porażonych roślin.

Tylko dobra znajomość objawów chorobowych, częsty i dokładny monitoring pól w trakcie wegetacji, a także analiza czynników agrometeorologicznych, umożliwiają podjęcie właściwej decyzji związanej z zastosowaniem środka grzybobójczego.

Głównym źródłem informacji o danym preparacie jest jego etykieta. Pomocna może okazać się również wyszukiwarka dająca możliwość łatwego uzyskania informacji o zalecanych środkach ochrony roślin w danych uprawach, na danego agrofaga Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi lub IOR Poznań.

MW, cropnet.pl, nawozy.eu, polifoska.pl

Pogoda Warszawa z serwisu


Paliwa

Ceny paliw z dnia: 2017-03-27

E95
4,65 zł

E98
5,00 zł

ON
4,50 zł

LPG
2,21 zł

SKUPY

Ceny netto skupu z dnia: 2017-03-27

Wieprzowina

Klasa półtusz wieprzowych wg klasyfikacji EUROP
Cena zakupu wg wagi żywej
Klasa S
6,50 zł/kg
Klasa E
6,40 zł/kg
Klasa U
6,00 zł/kg
Klasa R
5,60 zł/kg

Pszenica

Przedsiębiorstwa
(pszenica konsumpcyjna)
689 zł/t
Targowiska
737 zł/t

Żyto

Przedsiębiorstwa
(żyto konsumpcyjne)
577 zł/t
Targowiska
544 zł/t
Źródło: INFORMACJA O CENACH RYNKOWYCH

Partnerzy