Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Dzisiaj jest 23 kwietnia 2018 | Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
HEAD

Aktualności

Czy to już wiosna?

2017-03-02

W Parku Narodowym "Ujście Warty" rośni liczba gęsi, prawdopodobnie oznacza to, że nie należy spodziewać się powrotu mrozów. W parku jest już 37 tys. ptaków. Jak zapowiada się tegoroczna wiosna w oparciu o dawne reguły?

Ptasie wskazówki

"Pośród dominujących gęsi zbożowych i białoczelnych pojawiły się takie rodzynki, jak bernikla rdzawoszyja i gęś krótkodzioba - gatunki pojawiające się prawie co roku na przelotach w naszym parku, jednak bardzo nielicznie" – powiedział Michał Leszczyński z PN "Ujście Warty".

Park jest jednym z zimowisk dla łabędzi krzykliwych w tej części Europy. Tymczasem ptaki te odlatują. Wkrótce rozpoczną się przeloty kaczek, które tysiącami pojawiają się na rozlewiskach Warty i Postomii. "Wiosnę słychać na każdym kroku, odzywają się żurawie na lęgowiskach, a drobni śpiewacy zaczynają już godowe pieśni. Za to dla kruka i bielika sezon lęgowy rozpoczął się na dobre - ptaki te wysiadują jaja" - dodał Leszczyński.

Prognoza według dawnych reguł

Od wiosny symboliczne panowanie nad 2017 rokiem przejmie Słońce. Takie podporządkowanie wywodzi się ze średniowiecznej wizji świata i kosmosu i popularne było przez wieki. Wiosny roku Słońca bywają w miarę normalne, umiarkowane, zazwyczaj nie spóźniają się. Ziemie ogrzewa się dosyć równomiernie i powoli, bez większych zakłóceń odbywa się również wiosenna wegetacja. Na początku aura tej pory roku bywa dosyć wilgotna.

Średnio bogaty w opady, ale też zmienny, może okazać się kwiecień. Maj dosyć pogodny i ciepły. Lokalnie mogą jeszcze wystąpić nocne przymrozki, raczej niezbyt liczne i silne. Ostatnie silniejsze chłody możliwe są jeszcze w połowie maja. Koniec wiosny powinien być dość ciepły

MW, onet.pl, PN Ujście Warty, Kalendarz Rolnika


Pogoda Warszawa z serwisu


Paliwa

Ceny paliw z dnia: 2017-03-27

E95
4,65 zł

E98
5,00 zł

ON
4,50 zł

LPG
2,21 zł

SKUPY

Ceny netto skupu z dnia: 2017-03-27

Wieprzowina

Klasa półtusz wieprzowych wg klasyfikacji EUROP
Cena zakupu wg wagi żywej
Klasa S
6,50 zł/kg
Klasa E
6,40 zł/kg
Klasa U
6,00 zł/kg
Klasa R
5,60 zł/kg

Pszenica

Przedsiębiorstwa
(pszenica konsumpcyjna)
689 zł/t
Targowiska
737 zł/t

Żyto

Przedsiębiorstwa
(żyto konsumpcyjne)
577 zł/t
Targowiska
544 zł/t
Źródło: INFORMACJA O CENACH RYNKOWYCH

Partnerzy