W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES. X
Dzisiaj jest 20 sierpnia 2019 | Imieniny: Bernarda, Sobiesława, Samuela
HEAD

Aktualności

Duży popyt i wysoka podaż jabłek

2014-06-17

Niezwykle dogodna sytuacja dla plantatorów jabłek - popyt na te owoce utrzymuje się na wysokim poziomie, produkcja również rośnie a ceny są korzystne. Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej i trzecim, po USA i Chinach, na świecie. Jeśli chodzi o jabłka tzw. przemysłowe na świecie nie ma większych producentów.

Z danych WAPA wynika, że na początku maja zapasy jabłek w chłodniach wynosiły 275 tys. ton czyli o prawie 50% więcej niż w ubiegłym roku w tym samym okresie. Poziom sprzedaży jabłek w kwietniu również był wyższy niż ten sprzed roku. Na minusie jest jedynie spadek eksportu tych owoców do Rosji - w kwietniu eksportowano 80 tys. ton polskich jabłek do Rosji - o 32% mniej niż w ubiegłym roku w kwietniu. Co więc zastąpiło lukę po rosyjskim rynku?

Wysoki popyt utrzymuje się w krajach Unii Europejskiej ponieważ na zachodzie zbiory nie były zbyt pomyślne. Polska jest również liderem światowym w produkcji soku zagęszczonego, którego około 90% idzie na eksport. Wygląda więc na to, że nawet jeżeli Rosja znajdzie coś na nasze jabłka i wstrzyma import, polscy producenci nie odczują tego tak boleśnie, jak w przypadku wieprzowiny.

Ceny jabłek w okresie 03-10.06.2014:
  • Jabłka deserowe - 1,34 zł/kg
  • Jabłka Idared - 1,30 zł/kg
  • Jabłka Szampion 1,35 zł/kg
  • Jabłka Rubin 1,55 zł/kg
  • Jabłka przemysłowe - 0,25 zł/kg

Źródła: Forbes.pl, FAMMU/FAPA




Pogoda Warszawa z serwisu


Paliwa

Ceny paliw z dnia: 2017-03-27

E95
4,65 zł

E98
5,00 zł

ON
4,50 zł

LPG
2,21 zł

SKUPY

Ceny netto skupu z dnia: 2017-03-27

Wieprzowina

Klasa półtusz wieprzowych wg klasyfikacji EUROP
Cena zakupu wg wagi żywej
Klasa S
6,50 zł/kg
Klasa E
6,40 zł/kg
Klasa U
6,00 zł/kg
Klasa R
5,60 zł/kg

Pszenica

Przedsiębiorstwa
(pszenica konsumpcyjna)
689 zł/t
Targowiska
737 zł/t

Żyto

Przedsiębiorstwa
(żyto konsumpcyjne)
577 zł/t
Targowiska
544 zł/t
Źródło: INFORMACJA O CENACH RYNKOWYCH

Partnerzy